Awards

  1. Awards

    1. Muni Khusboo Kapil – 3rd Rank  - II BHMS – MUHS – Merit Certificate Winner
    2. Khan Moiza Ayub – Winter 16 – Highest in Forensic Medicine – Merit Certificate Winner

     

    Summer 2016 and Winter 2016

    Merit List

    Scholarships and Awards

    Distinction Holders

    Intercollege Prize Winners

    MERIT LIST OF STUDENTS EXAM - SUMMER 2016 & WINTER 2016 EXAM

    NAME OF THE STUDENT

    YEAR

    EXAM APPEARED

    RANK

    Jain Sakshi Rajendra

    I Yr.

    Summer 2016

    I

    Baig Sana Nazer

    I Yr.

    Summer 2016

    II

    Pujare Sejal Uday

    I Yr.

    Summer 2016

    III

    Muni Khusboo Kapil

    II Yr.

    Winter 2016

    I

    Khan Moiza Ayub

    II Yr.

    Winter 2016

    II

    Patil Ashwini Abhay

    II Yr.

    Winter 2016

    III

    Syed Saadia Shahnawaz

    III Yr.

    Winter 2016

    I

    Mehta Bhoomi Amit

    III Yr.

    Winter 2016

    II

    Jha Anjali Ramdular

    III Yr.

    Winter 2016

    III

    Ansari Mariya Aejaz

    IV Yr.

    Winter 2016

    I

    Gala Nishita Bharat

    IV Yr.

    Winter 2016

    II

    Bhalerao Dhanashree Jayant

    IV Yr.

    Winter 2016

    III

    Nandwana Pavitra Rajesh

    II Yr.

    Summer 2016

    I

    Khan Nagma Md Umar

    II Yr.

    Summer 2016

    II

    Mohite Trupti Tulshiram

    II Yr.

    Summer 2016

    III

    Bhagat Rashima

    III Yr.

    Summer 2016

    I

    Vora Kanchan

    III Yr.

    Summer 2016

    II

    Khamkar Samta Balkrishna

    III Yr.

    Summer 2016

    III

    Halde Uzma Irfan

    IV Yr.

    Summer 2016

    I

    Pednekar Pranjali Chandrakant

    IV Yr.

    Summer 2016

    II

    Sheikh Neha Nissar

    IV Yr.

    Summer 2016

    III

     

    SCHOLARSHIPS AND AWARDS

    Dr. Sarabhai Kapadia Scholarship

    Gala Nishita Bharat:-Highest in Materia Medica IV BHMS – Winter 2016

     

    Late Mrs. Madhur Goel Scholarship

    Ansari Mariya Aejaz :-Highest in Organon – Winter  2016 in final year

    Halde Uzma Irfan :- Highest in Organon – Summer 2016 in final year

     

    Rotary Club of Bombay- West – Dr. M. I. Patel Scholarship – I BHMS

    NAME OF THE STUDENT

    EXAM APPEARED

    RANK

    Jain Sakshi Rajendra

    Summer 2016

     I

    Baig Sana Nazer

    Summer 2016

     II

    Pujare Sejal Uday

    Summer 2016

     III

     

    Late Bhagubhai Kashibhai Patel – II BHMS

    NAME OF THE STUDENT

     EXAM APPEARED

     RANK

    Muni Khusboo Kapil

     Winter 2016

     I

    Khan Moiza Ayub

     Winter 2016 

     II

    Patil Ashwini Abhay

    Winter 2016

     III

     

    Bansarilal Jugalkishore Agarwal Charity Trust - III BHMS

    NAME OF THE STUDENT

    EXAM APPEARED

     RANK

    Syed Saadia Shahnawaz

    Winter 2016

     I

    Mehta Bhoomi Amit

    Winter 2016 

     II

    Jha Anjali Ramdular

    Winter 2016

     III

     

    Surajba Charitable Trust - IV BHMS

    NAME OF THE STUDENT

    EXAM APPEARED

    RANK

    Ansari Mariya Aejaz

    Winter 2016

     I

    Gala Nishita Bharat

    Winter 2016

     II

    Bhalerao Dhanashree Jayant

    Winter 2016

     III

     

    HOMOEOPATHIC EDUCATION SOCIETY SCHOLARTHIP FOR HIGHEST IN SUBJECT – (Regular Batch) 2016

     

     

    1)      Highest in Anatomy (Summer 2016)  :- Baig Sana Nazer

    2)      Highest in Physiology (Summer 2016) :- Walavalkar Chinmay Kiran

    3)      Highest in Pharmacy (Summer 2016) :- Jain Sakshi Rajendra

    4)      Highest in Pathology (Winter 2016) :- Muni Khusboo Kapil

    5)      Highest in FMT (Winter 2016) :- Khan Moiza Ayub

    6)      Highest in Surgery (Winter 2016) :- Syed Saadia Shahnawaz

    7)      Highest in Gyn. Obst. (Winter 2016) :- Kothari Kajal Jagdish

    8)      Highest in Medicine (Winter 2016) :- Gala Nishita Bharat

    9)      Highest in Com. Medicine (Winter 2016):- Sayyed Irshad Ahmed

    10)  Highest in Repertory (Winter 2016) :- Ansari Mariya Aejaz

    11)  Highest in Organon – IV (Winter 2016) :- Ansari Mariya Aejaz

    12)  Highest in Mat.Med-III (Winter 2016):- Syed Saadia Shahnawaz

     

     

    PROF. Dr. DINANTH S. UMROOTKAR SCHOLARSHIP FOR HIGHEST IN SUBJECT - (Regular Batch) 2016

    1)      Highest in Anatomy (Summer 2016)  :- Baig Sana Nazer

    2)      Highest in Physiology (Summer 2016) :- Walavalkar Chinmay Kiran

    3)      Highest in Pharmacy (Summer 2016) :- Jain Sakshi Rajendra

    4)      Highest in Pathology (Winter 2016) :- Muni Khusboo Kapil

    5)      Highest in FMT (Winter 2016) :- Khan Moiza Ayub

    6)      Highest in Surgery (Winter 2016) :- Syed Saadia Shahnawaz

    7)      Highest in Gyn. Obst. (Winter 2016) :- Kothari Kajal Jagdish

    8)      Highest in Medicine (Winter 2016) :- Gala Nishita Bharat

    9)      Highest in Com. Medicine (Winter 2016):- Sayyed Irshad Ahmed

    10)  Highest in Repertory (Winter 2016) :- Ansari Mariya Aejaz

    11)  Highest in Organon – II (Winter 2016) :- Rajpurohit Sukan Mohansingh

    12)  Highest in Mat.Med- II (Winter 2016):- Devkar Smruti Mansing

     

    DISTINCTION HOLDERS

     YEAR

     SUBJECT 

     NAME OF STUDENT

     EXAM

     I BHMS

    Anatomy

    Baig Sana Nazer

     Summer 2016

     I BHMS

    Anatomy

    Jain Sakshi Rajendra

    Summer 2016

     I BHMS

    Anatomy

    Raut Meghana Sachin

    Summer 2016

     I BHMS

    Anatomy

    Shaikh Shaina Yusuf

    Summer 2016

     I BHMS

    Physiology

    Walavalkar Chinmay K

    Summer 2016

     I BHMS

    Pharmacy

    Jain Sakshi Rajendra

    Summer 2016

     I BHMS

    Pharmacy

    Fernando Twynta A

    Summer 2016

    I BHMS

    Pharmacy

    Jasani Mumuksha Rajesh

    Summer 2016

    I BHMS

    Pharmacy

    Pujare Sejal Uday

    Summer 2016

    II BHMS

    Pathology

    Muni Khusboo Kapil

    Winter 2016

    II BHMS

    Pathology

    Sarang Shrutika Arjun

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Khan Moiza Ayub

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Sarang Shrutika Arjun

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Muni Khusboo Kapil

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Rai Aakash Bharat

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Sayed Shezin Zubair

    Winter 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Nandwana Pavitra R

    Summer 2016

    II BHMS

    Forensic Medicine

    Khan Nagma Md Umar

    Summer 2016

    II BHMS

    Materia Medica

    Devkar Smruti Mansing

    Winter 2016

    III BHMS

    Materia Medica

    Syed Saadia Shahnawaz

    Winter 2016

    III BHMS

    Materia Medica

    Mehta Bhoomi Amit

    Winter 2016

    III BHMS

    Organon of Medicine

    Bhatt Shweta Uday

    Winter 2016

    III BHMS

    Organon of Medicine

    Mehta Bhoomi Amit

    Winter 2016

    III BHMS

    Organon of Medicine

    Patel Fatima Arif

    Winter 2016

    IV BHMS

    Materia Medica

    Gala Nishita Bharat

    Winter 2016

    IV BHMS

    Organon of Medicine

    Ansari Mariya Aejaz

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Ansari Mariya Aejaz

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Modak Sarah Abdul Aziz

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Parekh Manisha Kiran

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Jain Manali Kirti

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Modali Subhasini

    Winter 2016

    IV BHMS

    Repertory

    Malik Aminakhatoon

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Sayyed Irshad Ahmed

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Ansari Mariya Aejaz

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Mudaliar Priti M

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Sobhani Mariyam N

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Shaikh Sofiya Yasin

    Winter 2016

    IV BHMS

    Community Medicine

    Yadav Anil Kumar

    Winter 2016

     

    INTERCOLLEGE PRIZE WINNERS

    Activity

    Category

    Level

    Year            

    Achievement

    Student

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    Best Team Trophy

    Bhumi Thakkar

    Siddhi Salunkhe

    2nd Best Speaker

    3rd Best Speaker

    Vahuka Qais

    Siddhi Salunkhe

    Consolation Prize

    Irshad Sayyed

    Sweety Singh

    2016

    Best Team Trophy

     

    Bhumi Thakkar

    Siddhi Salunkhe

    Best Speaker

    Ashni Shah

    Consolation Prize

    Bhumi Thakkar

    Arshia Mulla

    Rhys Drago

    2015

    Rolling Trophy Runner Up

    Bhumi Thakkar

    Siddhi Salunkhe

    Consolation Prize

    Arshia Mulla

    Siddhi Salunkhe

    2014

    2nd Prize

    3rd Prize

    Arshia Mulla

    Naqia Khateeb

    Consolation Prize

    Ashni Shah

    2013

    Best Speaker

    Sanya Sayed

    Runner Up

    Ashni Shah

    2012

    Best Team Trophy

    Sanya Sayed

    Tarana Mallick

    Best Speaker

    Gazala Shaikh

    Consolation prize

    Sanya Sayed

    Zehra Rizvi

    All India Essay Writing

    Extra-curricular

    All India

    2016

    Silver Medal

    Chinmayi Haldankar [Hindi]

    Silver Medal

    Chinmay Walavalkar [Mar]

    Silver Medal

    Dr Ashni Shah [E]

    Debate – YMT

    Extra-curricular

    State

    2015

    2nd Prize

    Arshia Mulla

    Rukhsar Multani

    Quiz – YMT

    Extra-curricular

    State

    2016

    2nd Runner up

    Digvijay Rane

    Arshia Mulla

    Anil, Manali, Siddhi, Ashita, Kanchan, Reema

    2015

    2nd Prize

    Digvijay Rane

    Darshan Shah

    Teja Nimbalkar

    Academics

    Curricular

    University

    2015

    Gold Medal

    Anuja Satam

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2017

    Consolation

    Dr. Prachi Singh

    Dr Rubina

    Dr Naheed Bano

    2015

    3rd Prize

    Dr Supriya Gajare

    2014

    4th Prize

    Dr Rakesh Gupta

    Badminton

    Sports

    District

    2015

    1st Prize – Women Doubles

    Tanvi Tekchandani

    Cricket – Boys

    Sports

    State

    2013

    1st Prize

    Boys Cricket Team

    Street Play

    Cultural

    State

    2015

    Participation