Awards

Awards

  • 1. Dr. Neha Patel Awarded Scholarship for Quality MD Dissertation in Homoeopathy by CCRH
  • 2. Dr Sumit Goel – Young Achiever’s Award – presented by Homoeopathic Health Centre
  • 3. Dr. Rajesh Barve, Dr. Rakesh Gupta– Prize winning presentation on In-vitro studies in UTI with Homoeopathic Medicines at All India EVINCE 2019
  • 4. Talat Hassan – 2nd Rank in MUHS - III BHMS (2015) – Summer 2018
  • 5. Niyati Naik – – 2nd Rank in MUHS - II BHMS (2015) – Summer 2018
  •  

    SUMMER 2018 and WINTER 2018

    Merit List; Scholarships and Awards; Distinction Holders – Click to Open

     

    Activity

    Category

    Level

    Year

    Achievement

    Student

    Lippe Award

    Extra-curricular

    National

    2019

    1st Prize, Mumbai region

    Riddhi Nagda

    Lippe Award

    Extra-curricular

    National

    2018

    3rd Prize, College Shield

    Saadia Syed & Dhanashree B.

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2019

    1st Runner Up Team Trophy

    Sweety Singh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2019

    1st Runner Up, Team Trophy

    Irum Shaikh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2019

    1st Prize

    Sweety Singh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2019

    3rd Prize

    Parinaz Marolia

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2019

    Consolation

    Irum Shaikh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2018

    Best Team

    Sweety Singh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2018

    Trophy

    Irum Shaikh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2018

    Consolation Prize

    Sweety Singh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2018

    Consolation Prize

    Irum Shaikh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    Best Team

    Bhumi Thakkar

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    Trophy

    Siddhi Salunkhe

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    2nd Best Speaker

    Vahuka Qais

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    3rd Best Speaker

    Siddhi Salunkhe

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    Consolation

    Irshad Sayyed

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2017

    Consolation Prize

    Sweety Singh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Best Team

    Bhumi Thakkar

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Trophy

    Siddhi Salunkhe

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Best Speaker

    Ashni Shah

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Consolation Prize

    Bhumi Thakkar

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Consolation Prize

    Arshia Mulla

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2016

    Consolation Prize

    Rhys Drago

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2015

    Rolling Trophy

    Bhumi Thakkar

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2015

    Runner Up

    Siddhi Salunkhe

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2015

    Consolation Prize

    Arshia Mulla

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2015

    Consolation Prize

    Siddhi Salunkhe

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2014

    2nd Prize

    Arshia Mulla

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2014

    3rd Prize

    Naqia Khateeb

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2014

    Consolation Prize

    Ashni Shah

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2013

    Best Speaker

    Sanya Sayed

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2013

    Runner Uo

    Ashni Shah

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2012

    Best Team

    Sanya Sayed

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2012

    Trophy

    Tarana Mallick

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2012

    Best Speaker

    Gazala Shaikh

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2012

    Consolation prize

    Sanya Sayed

    Debate – Beacon

    Extra-curricular

    State

    2012

    Consolation prize

    Zehra Rizvi

    All India Essay Writing

    Extra-curricular

    All India

    2016

    Silver Medal

    Chinmayi Haldankar [Hindi]

    All India Essay Writing

    Extra-curricular

    All India

    2016

    Silver Medal

    Chinmay Walavalkar [Mar]

    All India Essay Writing

    Extra-curricular

    All India

    2016

    Silver Medal

    Dr Ashni Shah [E]

    Debate – YMT

    Extra-curricular

    State

    2015

    2nd Prize

    Arshia Mulla

    Debate – YMT

    Extra-curricular

    State

    2015

    2nd Prize

    Rukhsar Multani

    Quiz (Quizuntu)

    Extra-curricular

    State

    2019

    3rd prize

    Parth Shah

    Quiz (Quizuntu)

    Extra-curricular

    State

    2019

    3rd prize

    Sanjeev Dangi

    Quiz – YMT

    Extra-curricular

    State

    2016

    2nd Runner up

    Digvijay Rane , Arshia Mulla, Anil, Manali, Siddhi, Ashita, Kanchan, Reema

    Quiz – YMT

    Extra-curricular

    State

    2015

    2nd Prize

    Digvijay Rane, Darshan Shah, Teja Nimbalkar

    Academics

    Curricular

    University

    2015

    Gold Medal

    Anuja Satam

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2019

    2nd prize

    Sadhana Kaushal

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2019

    Consolation

    Juveriya Shaikh

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2017

    Consolation

    Dr. Prachi Singh, Dr Rubina & Dr Naheed Bano

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2015

    3rd Prize

    Dr Supriya Gajare

    Beacon Case Presentation

    Extra-curricular

    State

    2014

    4th prize

    Dr Rakesh Gupta

    Badminton

    Sports

    District

    2015

    1st Prize – Women Doubles

    Tanvi Tekchandani

    Cricket – Boys

    Sports

    State

    2013

    st Prize

    Boys Cricket Team